Lisansüstü Eğitim Enstitüsü

İşletme (Yüksek Lisans) (Tezsiz)
 TÜİK Yıllık Tüketici Enflasyonunu Açıkladı


Türkiye'de yıllık enflasyon, tüketici fiyatlarında yüzde 64,27 olarak belirlenirken yurt içi üretici fiyatlarında ise yüzde 97,72 olarak ölçüldü.


Enflasyon, Aralık ayında yüzde 1.18 olarak ölçülmüş olup 2022'de yıllık bazda yüzde 64,27 olmuştur. Bu rakam son 9 ayın en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçmiştir.
 
Fiyat İstikrarı Komitesi'nin enflasyonu düşürmeye yönelik çalışmaları aralıksız sürdürmektedir ve piyasadaki fiyatları mercek altına almaktadır. Enflasyon ile Mücadele Timleri, birçok sektöre ilişkin denetimlerini kesintisiz bir şekilde sürdürmekte ve bu kapsamda birçok kez farklı enflasyonist ortamı fırsatçılığa çevirmeye çalışan kimseye asla izin verilmeyeceğini deklare etti.

TCMB'nin aldığı son kararlarla Enflasyonla mücadele ilkeleri ise şöyledir:

Enflasyonun düşürülmesi ilkesi Sürdürülebilir bir mali dengenin sağlanması, Kaynakların daha adil ve etkin dağılımının gerçekleştirilmesi,  Ekonominin büyüme potansiyelinin artırılması. Programın diğer amaçlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz: Faizler üzerindeki risk risk primini azaltmak, Beklentileri değiştirmek, Kredibilitesi yüksek bir enflasyonla mücadele programı oluşturmak, Ödemeler dengesini sürdürülebilir kılmak. Tüm bu amaç ve hedefler Türk insanının yaşam standardını ve kalitesini yükseltmeyi öngörmektedir. Bu programın sözkonusu hedeflere ulaşmadaki başarısı birtakım politika değişikliklerine gidilmesine bağlıdır. Faiz dışı bütçe dengesi birinci yıl içerisinde uzun dönemli mali dengeyle uyumlu olarak eksiden artıya geçecek ve ekonomide fiyat istikrarı sağlanıncaya kadar yüksek seviyede seyredecektir.Böylelikle yatırımcıdan halka herkes piyasada iyileşmeyi gözle görülür bir şekilde farkına varacaktır.

TÜİK-1