Lisansüstü Eğitim Enstitüsü - lisansustu@gelisim.edu.tr

İşletme (Yüksek Lisans) (Tezsiz)
 Teknoloji Harcamalarındaki Yavaşlamaya Yanıt Olarak Apple da Kemerleri Sıktı


Durum hakkında bilgisi olan kişilere göre, Apple Inc., teknoloji devinin işe alımını ve harcamalarını kısma çabasının bir parçası olarak geçen hafta sözleşmeye dayalı işe alım uzmanlarından çok sayıda kişiyi işten çıkardı. Konu gizli olduğu için isminin açıklanmasını istemeyen kişilere göre, dünyanın en değerli şirketi, alışılmadık bir eylemle 100'e yakın taşeron işçisinin sözleşmesini feshetti. İşten çıkarmalar, Apple'ın işlerinde de bir yavaşlamanın olduğunu, işe alım süreçlerinde ve yeni personel alımındaki harcamalarında kısıtlamaya gidildiğini gösteriyor.


Apple'ın 150.000'den fazla kişiyi istihdam ettiği California merkezli Cupertino teknoloji şirketi için, personelini işten çıkarma kararı istisnai bir durum. Ancak bu eylemi yapan tek kişi değil. Teknoloji harcamalarındaki yavaşlamaya yanıt olarak, Meta Platforms Inc., Tesla Inc., Microsoft Corp., Amazon.com Inc. ve Oracle Corp., yakın zamanda personelini azalttı.

 

Apple, diğer birçok işletme gibi, müşteri hizmetleri ve teknik destek gibi işler için sözleşmeli personel tutuyor. Ek olarak, ürünleri yerelleştirmek ve Haritalar gibi hizmetleri geliştirmek için sözleşmeli personelleri kullanıyor. Ancak, sözleşmeli çalışanlar genellikle tam zamanlı çalışanlara göre daha az avantaja ve korumaya sahip.