Lisansüstü Eğitim Enstitüsü

İşletme (Yüksek Lisans) (Tezsiz)
 Genetiği Düzenlemiş Domatesler Yakında İngiltere'deki Marketlerde Satılabilir


Vücuttaki D vitamini seviyelerini artıran domatesler, İngiltere'de satılan ilk gen düzenlemeli mahsuller arasında olabilir. Norwich bilim insanları yakın zamanda, genetik kodlamalarındaki belirli bir bileşeni kapatarak oluşturulan bitkiler geliştirdiler. Hatta bugün, İngiltere'de genetiği düzenlenmiş mahsullerin ticari olarak yetiştirilmesini yasallaştırmak için bir öneri sunulacak.


John Innes Center'daki araştırmayı yöneten Prof. Cathie Martin, Nature Plants'te yayınlanan keşfin son derece yararlı olacağına inanıyor. "İnsanlar her gün güneşte yarım saat geçirerek yeterli D vitamini üretebilir. Ancak birçok kişinin dışarıda o kadar zamanı yok, bu yüzden takviye istiyorlar. Domatesler diyetlerinde ek bir D vitamini kaynağı sağlayabilir."

 

Gen düzenleme tekniği oldukça yeni bir teknik. Bitkinin DNA'sının küçük bir kısmının kesilmesini ve genlerin açılıp kapatılmasını içeriyor. Genellikle tamamen başka bir türden genleri yerleştirmek, daha erken bir genetik değişiklik yöntemidir. Diğer bir deyişle genetiği değiştirlimiş (modification) ürün ile genetiği düzenlenmiş (edited) ürün kavramı birbirinden farklı.

 


 

Hükümet yasalarının Parlamento'dan geçmesi durumunda, vitamin takviyesi yapan meyveler İngiltere'deki mağaza raflarında izin verilen ilk genetiği düzenlenmiş ürünler arasında olabilir.